Intervjuisati Darka Rundeka je pre svega velika čast. Oko spremanja samih pitanja i prikupljanja informacija potrudila sam se isto koliko se trudim i oko svakog drugog intervjua. Ne volim leksikon pitanja, te tako u ovom intervjuu nije postavljeno pitanje o čemu je pesma Šal od svile. Ne zato što odgovor nije zanimljiv, već zato što je toliko puta ispričan. Za intervju sam dobila pet minuta, uspeli smo da ga završimo u četiri, uz Darkov mali beg na kraju, jer su ga zvali da pođe. Tokom kompletne turneje Rundek nije davao izjave ni intervjue, a svaku izjavu morao je da odobri Longplay, koji to nije radio. Na Beer Festu, dao je za neku televiziju izjavu od možda dva minuta i pravo je ludilo da smo uspeli da dobijemo intervju i to zahvaljujući upravo Longplay-u, koji je prepoznao naš rad i zalaganje za scenu u proteklih godinu dana. Od kako je trebalo da priđem ovom čoveku i predstavim se, sva moja trema je nestala, a vratila se nekih petnaest minuta nakon završetka intervjua, kada naprosto nisam mogla da verujem da sam malopre razgovarala sa Darkom Rundekom lično.
Kada sam videla poznatu kombinaciju, koja je na neki način obeležila moje detinjstvo - knjigu Jasminke Petrović, koja na koricama ima predivnu ilustraciju Dobrosava Boba Živkovića - automatski se rodila želja da pročitam knjigu Sve je u redu, što se ostvarilo zahvaljujući još jednoj saradnji sa Kreativnim centrom.
Ova knjiga napisana je u jedinstvenoj formi. Svaki lik priča sopstvenu priču kroz pismo, poeziju, SMS poruke ili unutrašnji monolog. I nikoga od njih život nije mazio. Svako ima neki, nimalo naivan problem. Mnogi su se susreli sa verskom i rasnom netrpeljivošću, nerazumevanjem drugih, životom u disfunkcionalnoj porodici, teškom bolešću ili osećaju da ne pripadaju nigde. Isto tako, svaki lik je pronašao svoje svetlo na kraju tunela.
Neverovatno je na koje su sve načine životi likova ove knjige isprepletani. Niste ni svesni u kakvim su međusobnim odnosima, sve dok knjigu ne pročitate do kraja, a svako poglavlje ne samo da otkriva nešto o liku kojem je namenjeno, već upotpunjuje i sliku o svim dešavanjima iz prethodnih poglavlja. Čitam od svoje četvrte godine i za to vreme sam pročitala mnogo knjiga i sustela se sa mnoštvom različitih likova, ali nikada do sada se nijedan autor nije potrudio da prikaže priču svakog lika toliko detaljno, a uz tako malo reči, kao što je to ovde učinila Jasminka Petrović.
Ovo delo je pravi emocionalni rolerkoster. Neke priče vam teraju užas u kosti, pogotovo ako ste vi ili vaši bližnji proživeli nešto od navedenog. U više situacija tačno sam znala kako se likovi osećaju i to mi je niz kičmu pronelo osećaj nelagode. Kako koji lik pronalazi neku svetlu tačku u svojem životu, tako vam sa ramena spada deo težine.
Ono što se sa svakim likom do kraja ove knjige dešava zaista nam pokazuje da, ma koliko teško u životu bilo i ma koliko mislili da se nalazimo u bezizlaznoj situaciji, svoju nadu možemo da pronađemo u članu porodice, ljubimcu ili drvetu ispred kuće i oni će nam, svako na svoj način, preneti bitnu poruku - da će na kraju sve biti u redu.
In
Bajka nad bajkama,
Bajka nad bajkama - Senka u tami
Knjiški moljac: Nenad Gajić - Bajka nad bajkama - Senka u tami
Bajka nad bajkama - Senka u tami nas vodi na putovanje koje započinjemo uz Senku, devojčicu kojoj Suđaje na rođenju nisu dodelile baš tako srećnu sudbinu. Ona u jednom danu gubi sve što je ikad imala, a to seže daleko - od materijalnog, do porodice i vida - ali će, za uzvrat, na svom putu da pronađe ljude i neke nove sposobnosti koje će delimično nadoknaditi ono što je izgubila.
Ukoliko ste do sada čuli za Nenada Gajića, vrlo je verovatno da znate za njega kao pisca knjige Slovenska mitologija, te nije neočekivano što se i njegov serijal knjiga, pod nazivom Bajka nad bajkama, temelji upravo na slovenskoj mitologiji. Upravo to je ono što mi se u ovoj knjizi najviše svidelo. Tokom puta se susrećemo sa junacima opevanim u pesmama, božijim sinovima, vešticama, vampirima i vukovima, kao i mnogim drugim bićima opevanim u našoj bogatoj mitologiji i narodnim pesmama. Iako je zadatak koji družina ima da obavi glavna tačna ovog romana i veoma drži pažnju, iščekivanje pojave novog bića iz folklora je konstantno prisutno. Definitivno je u pitanju jedan veoma dinamičan roman.
Za čitanje ovog romana će vam poznavanje slovenske mitologije možda otkriti malo više o ovim bićima, ali isto tako ćete možda biti u stanju da predvidite šta će da se desili, ili koje je biće određena osoba na osnovu njenih sposobnosti. Ali, ukoliko niste poznavalac slovenske mitologije, nije smak sveta. Ova knjiga ima dovoljno objašnjenja da usput saznate mnogo toga novog i definitivno neće biti nejasna samo zbot toga što vam nedostaje ovo predznanje.
Olja, sa bloga All about my shelf me je tagovala da uradim tag o ne baš popularnim mišljenjima. Rađenje ovog taga svakako planiram za jedan od svojih jutjub videa, a li ne vidim zbog čega ne bi imao i blog verziju na srpskom.
Olja je nedavno pokrenula svoj blog i ima neverovatan talenat da vam probudi želju za čitanjem određene knjige, tako da vam definitivno preporučujem da posetite njen blog. Upravo sam otkrila da ona na svom blogu piše i o izdanjima koja kod nas treba da budu objavljena, kao i koje knjige će da postanu filmovi i mislim da je sjajna ideja posati o tome!
Popularna knjiga ili serijal koji se tebi ne sviđa
Nekako, da bih odgovorila na svako od pitanja u ovom tagu, moram dobro da razmislim, jer nisam pročitala toliko zaista popularnih knjiga i sa čitanjem takvih sam počela relativno skoro. ne znam koliko je generalno popularna ali je kod nas knjiga Maestra bila SVUDA. Bila je odlično izreklamirana u smislu da ste je videli gde god da se okrenete. Većini čitalaca i čitateljki se svidela. Međutim, ja sam se osetila prevarenom jer uopšte nije u pitanju vrhunski triler, kao što je reklamirano, već erotika, sa minimalnom količinom trilera, koji je, iako dobar, pao u drugi plan.
Knjiga koja se tebi sviđa, a drugi je ne vole
Primetila sam da čak i najveći fanovi Džona Grina ne smatraju Gradove na papiru preterano dobrom knjigom. Ne mrze je, ali nije im ostavila neki preterano pozitivan utisak. Meni je čitanje ove knjige bilo izuzetno prijatno iskustvo i ona me je uvela u svet knjiga Džona Grina, te me navela na to da poželim da pročitam i ostale.
Ljubavni trougao u kojem je glavni lik završio sa pogrešnom osobom ili popularni fikcionalni par koji ti se ne sviđa
Iskreno, generalno mrzim ljubavne trouglove, volela bih da se nikada ne pojavljuju, a, na moju veliku žalost, ima ih i previše. Ne pada mi nijedan konkretan par na pamet, ali svaki par koji je upleten u ljubavni trougao mi je mrzak i nikada ne navijam za jednu ili drugu stranu.
Popularni žanr koji retko uzimaš u ruke
Erotika i čiklit. Ovi žanrovi jednostavno nisu za mene. Dosadni su mi i ne uživam čitajući ih. Što manje romanse u prvom planu ima u knjigama koje čitam, to bolje. Veliki sam ljubitelj horora i fantazije/fantastike, tako da se knjige ove vrste ne uklapaju baš u moj ukus.
Obožavani fikcionalni lik kojeg ne voliš
Nemojte da me spalite na lomači, ali zaista ne volim nijednog lika iz Hari Potera jer mi ni sam serijal nikada nije bio preterano zanimljiv. Sećam se da mi je, kao klinki Hermiona bila posebno mrska. Možda zbog toga što ju je u filmu glumila Ema Votson, a ona mi je dan danas totalno antipatična, a da ni sama ne znam zbog čega.
Popularni autor koji ti iz nekog razloga ne leži
Dž. K. Rouling. Nemam želju da čitam Hari Potera, niti one knjige koje je pisala pod pseudonimom kojeg se više ni ne sećam. Odlučila sam da joj dam šansu čitajući Upražnjeno mesto i mislim da je to potpuno pogrešna knjiga za ovu priliku, prvo jer je veoma obimna, a drugo jer ni obožavaoci ove autorke nisu preterano oduševljeni. Počinjala sam da je čitam više puta i nikako mi nije išlo. Sad mi je nekako krenulo, tako da sam odlučila da se nateram da je ovog put završim, iako to inače ne radim.
Popularni knjiški kliše koji ti je dosadio
Odakle da počnem? Ljubavni trougao, pa onda onaj TOTALNI kliše siromašne devojke, koja nije ništa posebno, u koju se zaljubi dečko koji je vrlo popularan, neretko bogat i slavan, zatim kliše popularne devojke u koju se svi zaljubljuju na prvi pogled, generalno zaljubljivanje na prvi pogled.
Popularan serijal koji ne planiraš da pročitaš
Hari Poter i Pedeset nijansi sive, iz već navedenih razloga. Elita, jer mi se sam sinopsis čini kao skup onog što ne podnosim, a i deluje mi pomalo seksistički. Tvajlajt, Vampirsku akademiju i ostale kliše vampirske serijale.
Izreka kaže Knjiga je uvek bolja od filma. Međutim, koja filmska ili TV adaptacija ti se više svidela od knjige?
Definitivno film Serija nesrećnih događaja. Način propovedanja u knjigama ni mi nikada baš nije legao, dok mi je film jedan od omiljenih još od kada sam ga prvi put odgledala.
Ja ovom prilikom neću tagovati nikog posebno, ali svako ko želi da radi ovaj tag na svom blogu može da se oseća tagovanim. Ukoliko želite, možete da mi ostavite neka od svojih nepopularnih mišljenja u komentare.
Kako mi je juče bio rođendan, a nijedan rođendan ne može daprođe bez novih knjiga, danas vam donosim book haul pre book haula. Knjige koje sam dobila za rođendan. Svoj dvadeset drugi rođendan, nažalost nisam slavila, ali po neki poklon u vidu knjige se ipak provukao.
Prve dve ste videli u postu o pročitanim knjigama u avgustu, a to je zbog toga što smo (veoma) pogrešno procenili, pa su stigle mesec dana ranije. U pitanju su dve knjige stripova Sare Andersen, koje sam, pored gripa, dobila od momka za rođendan.
Sledeće dve knjige dobila sam od Vanje, koja verno prati svaku reč koju napišem ovde, kao i svaku reč koju izgovorim i okačim na jutjub i moj je najveći kritičar. O jednoj knjizi dobijenoj od nje sta već mogli da čitate - u pitanju je Grrrim, zbirka malo drugačijih bajki braće Grim, koje je ispripovedala Karen Duve. Druga je triler The Echo Man, po pitanju koje sam, moram da priznam, veoma znatiželjna i super mi je što je na engleskom jer mi se u poslednje vreme čita na engleskom. Ovu knjigu napisao je Ričard Montanari.
Za kraj sam iskoristila svoj rođendanski popust od 40% u Laguni i počastila sebe sa tri knjige. U pitanju su drugi i treći deo serijala Stakleni presto, koji je napisala Sara Dž. Mas - Kruna ponoći i Naslednica vatre. Odabrala sam da sačekam veliki popust za ove knjige jer su prilično skupe. Treća je Karaval, Stefani Garber. Mnogo nakon što sam izašla iz knjižare shvatila sam da sam strateški mogla ovo bolje da odradim. Karaval me je zaslepeo jer jako želim da ga pročitam, pa se nisam setila da bi u ovoj prilici možda bilo bolje da kupim prvi deo Igre prestola, jer je skuplji, a da Karaval, kao jeftiniju knjigu kupim sledećeg tromesečja, sa 20% popusta. No, šta je tu je, svakako sam zadovoljna.
Kako knjiga o kojoj vam danas pišem nije preterano dugačka, tako ni sam teksto o njoj neće biti. Ovu knjigu sam nedavno dobila na poklon, a kroz nekoliko dana saznaćete i kojom prilikom, bez brige. Mada nije da mislim da ste brinuli oko toga.
Ukoliko želite da zavirite u poznate bajke poput Snežane i sedam patuljaka, Uspavane lepotice ili Crvenkape na potpuno novi način, prihvatite se ovog knjižurka.
U proteklom periodu sam se, iz nekog razloga posvetila čitanju knjiga Džona Grina. Moram da priznam da zbog prevelikog hajpa nisam planirala da čitam Krive su zvezde. Međutim, kako sam učestvovala u čitalačkom maratonu, u kojem je jedna od stavki bila da pročitam hajpovanu knjigu, ipak sam zavirila među virtuelne korice ovog dela - jer sam čitala na mobilnom telefonu.
Moje mišljenje se razlikuje od mišljenja većine, koja tvrdi da je ovo najbolja knjiga Džona Grina jer je meni najbolja U potrazi za Aljaskom, a čak dajem prednost i Gradovima na papiru, koju mnogi iz nekog razloga baš i ne mirišu, nego ovoj knjizi.
Naravno, ne bih je ocenila sa četiri zvezdice da mi se knjiga nije svidela. Iako prikazuje osobe koje boluju od raka, Džon Grin nije od njih napravio slabašne individue, ali ni sliku heroja, koji se junački bore protiv bolesti i smrti koja vreba. Prikazao ih je onako kako verujem da se ljudi koji boluju od raka i osećaju - nekada u veoma lošem stanju i sa najcrnjim mislima, a nekada spremne na borbu, ali iz čistog prkosa.
Iako svi kažu da su ovu knjigu preplakali, ona za mene ne predstavlja nešto tužno. Možda zato što se nisam toliko vezala za ono što se u knjizi desilo, nego za simboliku koju nosi, kao i misli i ponašanje glavnih likova, koji ni na sekund nisu dozvolili da ih sažaljevam. Nisam sigurna.
|
Ovog puta neće biti book haula, jer sam definitivno preterala sa kupovinom knjiga, a zaista nemam vremena da pišem toliki tekst. Sve te knjige ćete biti u prilici da vidite kada ih pročitam i budem pisala nešto više o njima. Dobar deo sam već pročitala, samo treba sve da dođe na red za objavu. Danas vam predstavljam knjige pročitane tokom avgusta.
Proteklog meseca sam uspela da pročitam četiri knjige i dve knjige stripova. Sve ukupno, pročitala sam 1141 stranicu.
Prva knjiga koju sam pročitala u avgustu bila je Paklena pomorandža, Entonija berdžisa. Ovu knjigu sam čitala i ranije, ali iz meni nepoznatih razloga je nisam završila. Zato sam je ovog puta pročitala u dahu. U pitanju je veoma smelo sročeno delo puno nasilja, sa odlično razvijenom psihologijom glavnom lika. Ocenila sam je sa pet zvezdica.
Preostale tri knjige koje sam pročitala napisao je Džon Grin. Započela sam ovomesečnu Džon Grin turu čitanjem knjige U potrazi za Aljaskom, koju nažalost ne posedujem. Čitala sam je na engleskom i preko mobilnog. Mislim da je u pitanju prva knjiga ovog pisca, a meni je svakako omiljena, sada kada sam pročitala sve knjegove samostalne knjige. Ocenila sam je sa pet zvezdica.
Druga njegova knjiga koju sam pročitala tokom avgusta je Vil Grejson Vil Grejson, priča o dva dečaka koji nose isto ime, ali su sušta suprotnost jedan drugom, koja mi je bila izuzetno zanimljiva za čitanje i ocenjena je sa četiri zvezdice.
Poslednja je Obilje Katarina, o Kolinu koji se zabavlja isključivo sa Katarinama i čiji je cilj da matematičkom formulom predvidi ko će na kraju veze da ostavi koga, koja je u realnosti zaslužila tri i po zvezdice, ali pošto nije moguće dati pola zvezdice na Goodreadsu, dobila je četiri, zbog kraja koji mi je izvukao celu priču.
Za kraj, pročitala sam dve knjige stripova, koje je crtala Sara Andersen. Knjige se zovu Adulthood Is A Myth i Big Mushy Happy Lump. Obe sam ocenila sa pet zvezdica, prvenstveno jer obožavam Sarin stil crtanja i stripovi su joj super zabavni, a onda i zbog toga što se pronalazim u 99% ovih stripića.
Dobra vest je da sam trenutno deset knjiga ispred svog čitalačkog cilja za ovu godinu, a samo tri knjige daleko od njegovog ispunjenja. Cilj mi je bio da pročitam četrdeset knjiga ove godine, ali se nadam da ću pročitati barem deset više. Svoj cilj svakako mogu da promenim, to jest da povećam, ali ne bih to da radim jer želim da se vidi koliko sam knjiga nameravala da pročitam, a koliko sam pročitala.
Kako u avgustu nisam bila preterano društveno aktivna i nije mi se ništa posebno dešavalo, favorita nema tako mnogo, a oni koji su tu, u vezi su sa dva događaja, oba muzička. Kako uvek počinjem od muzike, to se savršeno uklapa.
Prvi od dva muzička događaja je koncert američkog sastava Interpol, na koji sam oslučila da idem u poslednjoj sekundi. Super je stvar kad ideš kao novinar, pa ne moraš da razmišljaš o kupovini karata i možeš sebi da dozvoliš spontanost. Koncert ovog benda je bio odličan, a zvučali su daleko bolje nego što sam očekivala i stvarno je to bilo jedno lepo veče. Ukoliko želite da pročitate moje detaljnije utiske o ovom koncertu, možete to uraditi klikom ovde.
Drugi koncertni događaj je beogradski Beer Fest. Iako sam planirala da ove godine idem sve, ili bar skoro sve dane, priprema ispita se isprečila u toj nameri, te sam išla dva dana. Osim sjajne muzike, ovaj festival je posebno obeležilo to što sam drugi dan tamo bila sa svojom sestrom. Bilo je mnogo lepo provesti neko vreme nasamo s njom, posle skoro dve godine i to baš na koncertima bendova koje obe volimo. Druga stvar koja je ulepšala ovogodišnje izdanje festivala su četiri intervjua, koje sam radila sa članovima bendova Brkovi, Goblini i Hladno pivo, kao i Darkom Rundekom, što je bio šlag na torti.